20231121 135754

Ενημέρωση για τον Αριθμό Μητρώου Μαθητή/τριας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σε εφαρμογή των διατάξεων του νόμου 5029/2023 (ΦΕΚ 55, τ. Α) «Ζούμε Αρμονικά Μαζί Σπάμε τη Σιωπή»: Ρυθμίσεις για την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας και του εκφοβισμού στα σχολεία και άλλες διατάξεις», και κατόπιν σχετικής εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., καλείται το σχολείο να γνωστοποιήσει στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών τον Αριθμό Μητρώου τους.

Για τους μαθητές/μαθήτριες των Α΄ & Β΄ τάξεων ο Αριθμός Μητρώου θα σταλεί μέσω του Π. Σ.  Myschool.

Για όλους τους υπόλοιπους μαθητές ο Αριθμός Μητρώου αναφέρεται στον έντυπο Έλεγχο Προόδου που παραλάβατε, καθώς και στο σώμα του μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με το οποίο σας γνωστοποιήθηκε η βαθμολογία Α΄ Τριμήνου.

Παρόμοιο μήνυμα θα σταλεί και την ερχόμενη Τετάρτη 20 Μαρτίου με τη βαθμολογία Β Τριμήνου, οπότε μπορείτε να ενημερωθείτε για τον Αριθμό Μητρώου του παιδιού σας και από το μήνυμα αυτό. Όπως επίσης θα αναγράφεται στον έντυπο Έλεγχο Προόδου που θα παραλάβετε την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024.

Εναλλακτικά μπορείτε να εκδώσετε την Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας από το gov.gr . Στην Βεβαίωση Φοίτησης αναγράφεται ο Αριθμός Μητρώου.

Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο για να δώσουμε τον Αριθμό Μητρώου του παιδιού σας.

Επισημαίνουμε πως ο Αριθμός Μητρώου είναι ο ίδιος για όλη τη διάρκεια φοίτησης του παιδιού στο σχολείο.