25mar

Εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

1. Σχολική εκδήλωση 25ης Μαρτίου

Η σχολική εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Μαρτίου. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο κατά το διάστημα 8.45-9.00.

Οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν τόσο σε επίπεδο τμήματος όσο και σε επίπεδο σχολικής μονάδας και θα διαρκέσουν έως τις 10.30 π.μ. Θα πραγματοποιηθεί διάλειμμα και οι μαθητές θα φέρουν μαζί τους κολατσιό και την τσάντα τους με ό,τι βιβλία ή υλικά ζητήσουν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων. Η αποχώρηση των μαθητών/τριών θα γίνει στις 10.35 π.μ..

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ Τάξης θα παραμείνουν στο σχολείο για την κατάθεση στεφάνου που θα γίνει στις 11:00 π.μ. στο Μνημείο των Ηρώων.

Μετά το τέλος της κατάθεσης οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης αποχωρούν από το Μνημείο των Ηρώων.

Την ημέρα αυτή το ολοήμερο πρόγραμμα, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, δεν θα λειτουργήσει.

2. Ενημέρωση για τους συμμετέχοντες μαθητές/τριες στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου.

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου σημαιοφόρος και παραστάτες θα προσέλθουν στις 9:30 π.μ., στον «Ιερό Ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος». Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ τάξεων που συμμετέχουν στην παρέλαση θα προσέλθουν στον χώρο του σχολείου στις 11.00 π.μ. και θα αποχωρήσουν μετά τη λήξη της παρέλασης από το Λιμεναρχείο.